Gmina Kołaczkowo
https://kolaczkowo.pl

26 kwietnia 2021 14:21 | Aktualności

Ewidencja grobów weteranów

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu zwrócił się do Wójta Gminy Kołaczkowo z prośbą o nawiązanie współpracy w zakresie prowadzonej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa ewidencji grobów weteranów.

Wpis do ewidencji może być dokonany na wniosek:

 - osoby fizycznej,

- fundacji,

- stowarzyszenia,

- kościoła,

- innej osoby prawnej,

- jednostki organizacyjnej nie będącej osobą prawną,

której ustawa przyznaje zdolność prawną.

Wpisanie grobu do ewidencji umożliwi Instytutowi, samorządom i stowarzyszeniom opiekę prawną nad grobami weteranów. Instytut działając z inicjatywy własnej lub przy współpracy z ww. podmiotami sukcesywnie przeprowadza remonty takich grobów mając na uwadze zachowania w pamięci historycznej przyszłych pokoleń miejsc pamięci.

Kryteria grobu weterana zostały określone w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r. poz. 2529), zgodnie z którym grobami weteranów są groby uczestników m.in.: zrywów powstańczych i działań wojennych, które nie są w rozumieniu ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U z 1933 r. Nr 39, poz. 311) grobami wojennymi.

Ww. sprawą z ramienia Instytutu zajmuje się Pani Ewa Liszkowska i wszelkie pytania należy kierować bezpośrednio pod nr: 61 835 69 88, natomiast z ramienia urzędu sprawę prowadzi Olga Pietrzykowska, do której na adres mailowy: srodowisko@kolaczkowo.pl można przesyłać informację o weteranach, tj.: imię i nazwisko weterana, cmentarz, na którym został pochowany, w jakich działaniach uczestniczył, wszelkie dane biograficzne, literaturę,
w której można znaleźć informacje na jego temat, lokalne opracowania, broszury historyków itp.

Czekamy i liczymy na Państwa pomoc najpóźniej do 31 maja br.

Pozyskane informacje zostaną skompletowane i przesłane do Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Dodatkowo Instytut zaprasza do składania wniosków o wsparcie inicjatyw w zakresie remontów trwałych upamiętnień tj. tablic memoratywnych oraz pomników znajdujących się w przestrzeni publicznej. Na wniosek podmiotów zewnętrznych Instytut realizuje również inicjatywy nowych upamiętnień.

Zdjęcia:

Załączniki:

Treść ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. [2.77 MB]

Treść ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. [233.8 KB]