17 stycznia 2013 11:56 | Aktualności
BARDZO WAŻNA INFORMACJA
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Kołaczkowo!
PRZEPISY I HARMONOGRAM WDRAŻANIA:
1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2011 nr 152 poz. 897). Gminy zobowiązane zostały w ciągu 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami. Rok 2012 był rokiem przygotowania się naszej Gminy do realizacji nowych zadań, podjęcia stosownych uchwał. Natomiast rok 2013 to rok faktycznego wdrożenia przepisów. Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów.
CEL ZMIANY USTAWY:
CO NAS CZEKA W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI:
DEKLARACJE ZAMIAST UMÓW:
Sposób ustalenia wysokości opłaty przyjęty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opiera się na systemie składania deklaracji. Właściciel nieruchomości samodzielnie dokona obliczenia wysokości opłaty. Złożenie poprawnie wypełnionej deklaracji nie wymaga wydawania decyzji administracyjnej o wysokości tej opłaty. Otrzymają Państwo deklaracje w 2 egzemplarzach, które należy wypełnić: jeden egzemplarz dostarczyć do Urzędu Gminyw Kołaczkowie, a drugi zostawić w domu!
14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca (jeżeli nieruchomość była wcześniej niezamieszkana – nikt tam nie przebywał, a następnie ktoś na niej zamieszkał np. rodzina wprowadziła się do nowo wybudowanego domu), wtedy należy złożyć deklarację dla tej nieruchomości.
14 dni od zmiany danych zawartych w złożonej deklaracji będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (przede wszystkim, gdy zmienia się liczba zamieszkałych osób). Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się w następnym miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
Właściciele/ zarządcy nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne (działalność gospodarcza, sklepy, gastronomia, szkoły, cmentarze itd.)
od 1 lipca 2013 r. nie zostali objęci nowym systemem. W związku z tym zobowiązani są posiadać, tak jak dotychczas stosowną umowę na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z uprawnionym podmiotem (firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Kołaczkowo- kliknij tutaj). Posiadanie stosownej umowy oraz dowodów płacenia za usługi jest wymagane przepisami i podlega kontroli.
Jeżeli na nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy prowadzona jest działalność gospodarcza, podczas której powstają odpady komunalne (np. jest zaplecze socjalno-bytowe, biura itp.) właściciel tej nieruchomości musi złożyć deklarację dotyczącą części zamieszkałej oraz posiadać, tak jak to było do tej pory, stosowną umowę na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z części niezamieszkałej z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Kołaczkowo Posiadanie stosownej umowy oraz dowodów płacenia za usługi jest wymagane przepisami i podlega kontroli.
Nie dopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami komunalnymi z prowadzonej działalności!
UCHWAŁY RADY GMINY KOŁACZKOWO REGULUJACE SYSTEM ODBIORU
I ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD DNIA 1 LIPCA 2013 r.
Jedną z ważniejszych uchwał była ta, dotycząca wysokości stawek za odbiór śmieci. Opłata zgodnie z przepisami ma pokrywać koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi tj. odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty obsługi administracyjnej tego systemu. Gmina nie może przeznaczyć pieniędzy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na inne zadania niż wymienione wyżej!
WAŻNE!!!
Opłata za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny jest niższa niż za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób nieselektywny! Segregując śmieci chronisz środowisko naturalne, a także oszczędzasz pieniądze!!!
OPŁATA ZA ODPADY
1. SPOSÓB WYLICZENIA:
a) Nieruchomości zamieszkałe - należy przez to zrozumieć nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a więc nieruchomość, na której człowiek bytuje stale, spożywa posiłki, przechowuje majątek.
Opłata za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych w Gminie Kołaczkowo będzie naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz odpowiedniej stawki opłaty. Ustalone zostały dwie stawki opłaty tj.
Właściciel nieruchomości zamieszkałej obliczy samodzielnie wysokość opłaty za śmieci wypełniając deklarację biorąc pod uwagę faktyczną liczbę osób zamieszkujących na danej nieruchomości i stawkę opłaty, która będzie odzwierciedleniem jego preferencji postępowania z odpadami tzn. czy będzie segregował czy nie.
Wzór obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami (nieruchomości zamieszkałe):
liczba X stawka opłaty = wysokość miesięcznej
mieszkańców (wyższa lub niższa) opłaty za śmieci
2. CZĘSTOTLIWOŚĆ ORAZ SPOSÓB PŁATNOŚCI
a) Nieruchomości zamieszkałe: