Aktualności

BARDZO WAŻNA INFORMACJA

17 stycznia 2013 11:56 | Aktualności


BARDZO WAŻNA INFORMACJA


Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Kołaczkowo!

 

PRZEPISY I HARMONOGRAM WDRAŻANIA:

 

1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2011 nr 152 poz. 897). Gminy zobowiązane zostały w ciągu 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami. Rok 2012 był rokiem przygotowania się naszej Gminy do realizacji nowych zadań, podjęcia stosownych uchwał. Natomiast rok 2013 to rok faktycznego wdrożenia przepisów. Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów.                                                                           

CEL ZMIANY USTAWY:

 

  • objęcie wszystkich właścicieli nieruchomości sprawnym systemem odbioru odpadów,
  • stworzenie lepszych warunków do segregacji odpadów,
  • łatwo dostępne punkty selektywnej zbiórki odpadów np. zużytego sprzętu elektronicznego i  elektrycznego, mebli, zużytych opon itp.
  • informowanie mieszkańców gmin, co gdzie i jak należy wyrzucać,
  • wyeliminowanie dzikich wysypisk,
  • likwidacja zjawiska palenia odpadów w domach.

 

CO NAS CZEKA W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ  SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI:

 

  • do 31 marca 2013 roku właściciele nieruchomości zobowiązani są dostarczyć deklarację do Urzędu Gminy w Kołaczkowie,
  • dotychczasowe umowy zawarte z firmami odbierającymi odpady komunalne, należało będzie wypowiedzieć najpóźniej do 31 marca 2013 roku,
  • umowa z firmą powinna obowiązywać do  30 czerwca 2013 roku,
  • od 1 lipca 2013 roku nie będzie konieczności zawierania samodzielnie umów z „firmą wywozową”,
  • nowym systemem odbioru odpadów zostaną objęci wyłącznie właściciele nieruchomości zamieszkałych,
  • odbiór i zbiórka wszelkiego rodzaju „śmieci” będzie wykonywana przez firmę wybraną w przetargu, z którą gmina podpisze umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów,
  • gmina  przejmie całkowitą odpowiedzialność za odpady komunalne, a mieszkańcy będą jedynie zobowiązani do uiszczania „opłaty śmieciowej” na rzecz  gminy (opłata pokryje koszty tworzenia i utrzymania systemu gospodarki odpadami komunalnymi).
  • opłata jest niższa  za posegregowane odpady!
  • powstaną dostępne dla wszystkich mieszkańców Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - gmina poinformuje o ich lokalizacji, godzinach działania oraz jakie odpady można przynieść. Do czasu ich powstania będzie funkcjonował Mobilny Punkt Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

DEKLARACJE ZAMIAST UMÓW:

 

Sposób ustalenia wysokości opłaty przyjęty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opiera się na systemie składania deklaracji. Właściciel nieruchomości samodzielnie dokona obliczenia wysokości opłaty. Złożenie poprawnie wypełnionej deklaracji nie wymaga wydawania decyzji administracyjnej o wysokości tej opłaty. Otrzymają Państwo deklaracje w 2 egzemplarzach, które należy wypełnić:  jeden egzemplarz dostarczyć  do Urzędu Gminyw Kołaczkowie, a drugi zostawić w domu!

 

  • Pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości powinien złożyć najpóźniej do 31 marca 2013 r. bezpośrednio lub pocztą do Urzędu Gminy w Kołaczkowie (pokój 11 lub 22). Kolejne terminy składania deklaracji:

 

  14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca (jeżeli nieruchomość była wcześniej niezamieszkana – nikt tam nie przebywał, a następnie ktoś na niej zamieszkał  np. rodzina wprowadziła się do nowo wybudowanego domu), wtedy należy złożyć deklarację dla tej nieruchomości. 

 

  14 dni od zmiany danych zawartych w złożonej deklaracji będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (przede wszystkim, gdy zmienia się liczba zamieszkałych osób). Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się w następnym miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

 

  • Deklarację obowiązany jest złożyć jedynie właściciel nieruchomości zamieszkałej. Wyjątek stanowią budynki wielorodzinne, gdzie deklaracji nie składają poszczególni właściciele mieszkań. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej, zarządzie wspólnoty lub zarządcy budynku.

 

  Właściciele/ zarządcy nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne (działalność gospodarcza, sklepy, gastronomia, szkoły, cmentarze itd.)
od 1 lipca 2013 r. nie zostali objęci nowym systemem. W związku z tym  zobowiązani są posiadać, tak jak dotychczas stosowną umowę na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z uprawnionym podmiotem (firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Kołaczkowo- kliknij tutaj). Posiadanie stosownej umowy oraz dowodów płacenia za usługi jest wymagane przepisami i podlega kontroli.

 

  Jeżeli na nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy prowadzona jest działalność gospodarcza, podczas której powstają odpady komunalne (np. jest zaplecze socjalno-bytowe, biura itp.) właściciel tej nieruchomości musi złożyć deklarację dotyczącą części zamieszkałej oraz posiadać, tak jak to było do tej pory, stosowną umowę na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z części niezamieszkałej z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Kołaczkowo Posiadanie stosownej umowy oraz dowodów płacenia za usługi jest wymagane przepisami i podlega kontroli.
Nie dopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami komunalnymi z prowadzonej działalności!

 

  • Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dla gminy podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
  • Jeśli właściciel nie złoży deklaracji w terminie, albo zaistnieją uzasadnione wątpliwości
     co do danych zawartych w deklaracj
    i Wójt określi właścicielowi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

 

UCHWAŁY RADY GMINY KOŁACZKOWO REGULUJACE SYSTEM ODBIORU
I ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD DNIA 1 LIPCA 2013 r.

 

  • Uchwała Nr XIX/116/2012 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 19 listopada 2012 r.
    w sprawie: wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy- kliknij tutaj.
  • Uchwała Nr XIX/119/2012 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 19 listopada 2012 r.
    w sprawie: ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym- kliknij tutaj.
  • Uchwała Nr XX/134/2012 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 21 grudnia 2012 r.
    w sprawie: zmiany uchwały Nr XIX/120/2012 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 19 listopada 2012r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi- kliknij tutaj.
  • Uchwała nr XXI/138/2013 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 15 lutego 2013 r.
    w sprawie: regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołaczkowo-kliknij tutaj.
  • Uchwała nr XXII/153/2013 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 25 marca 2013 r.
    w sprawie: szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowanie tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi- kliknij tutaj.


Jedną z ważniejszych uchwał była ta, dotycząca wysokości stawek za odbiór śmieci. Opłata zgodnie z przepisami ma pokrywać koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi tj. odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty obsługi administracyjnej tego systemu. Gmina nie może przeznaczyć pieniędzy z opłat za gospodarowanie odpadami  komunalnymi  na inne zadania niż wymienione wyżej!

 

WAŻNE!!!

Opłata za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny jest niższa niż za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób nieselektywny! Segregując śmieci chronisz środowisko naturalne, a także oszczędzasz pieniądze!!!

 

OPŁATA ZA ODPADY

 1.      SPOSÓB WYLICZENIA:

a)      Nieruchomości zamieszkałe - należy przez to zrozumieć nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a więc nieruchomość, na której człowiek bytuje stale, spożywa posiłki, przechowuje majątek.

Opłata za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych w Gminie Kołaczkowo będzie naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz odpowiedniej stawki opłaty. Ustalone zostały dwie stawki opłaty tj.

  • Jeśli właściciel nieruchomości zdeklarował, że nie będzie prowadził segregacji
    i oddaje wszystkie śmieci jako zmieszane - wyższa 14 zł od osoby miesięcznie.
  • Jeśli właściciel zdeklarował i prowadzi selektywną zbiórkę odpadów komunalnych- niższa 7 zł od osoby miesięcznie.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej obliczy samodzielnie wysokość opłaty za śmieci wypełniając deklarację biorąc pod uwagę faktyczną liczbę osób zamieszkujących na danej nieruchomości i stawkę opłaty, która będzie odzwierciedleniem jego preferencji postępowania z odpadami tzn. czy będzie segregował czy nie.

 

Wzór obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami (nieruchomości zamieszkałe):

 

    liczba       X         stawka opłaty      =     wysokość miesięcznej

mieszkańców    (wyższa lub niższa)           opłaty za śmieci

 

 2.      CZĘSTOTLIWOŚĆ ORAZ SPOSÓB PŁATNOŚCI

 

a)      Nieruchomości zamieszkałe:

 

  • opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać raz na 2 miesiące w terminie do 15 dnia, począwszy od miesiąca sierpnia 2013 r., (zgodnie z Uchwałą Nr XIX/118/2012 Rady Gminy Kołaczkowo z dnia 19 listopada 2012 r. sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi),
  • wyliczoną wysokość opłaty podczas jej uiszczania należy podwoić,
  • można płacić co miesiąc (wówczas opłaty nie podwajamy),
  • opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości uiszcza
    na numer konta bankowego Gminy Kołaczkowo: 22 9681 0002 1100 0143 0001 9813 lub gotówką/kartą płatniczą w banku lub na poczcie na w/w rachunek bankowy.

 

  • I wpłata do 15 sierpnia (za lipiec i sierpień),
  • II wpłata do 15 października (za wrzesień i październik),
  • III wpłata do 15 grudnia (za listopad i grudzień),
  • IV wpłata do 15 lutego (za styczeń i luty),
  • V wpłata do 15 kwietnia (za marzec i kwiecień),
  • VI wpłata do 15 czerwca (za maj i czerwiec) itd.

 

Ulotka informacyjna


Przeczytano: 3073 razy.| Wydrukuj

Do góry